EduExplorer - odkryj radość z naukiEduExplorer odkryj radość z nauki

Korepetycje z matematyki we Wrocławiu

 • niedziela
  20.05
 • poniedziałek
  21.05
 • wtorek
  22.05
 • środa
  23.05
 • czwartek
  24.05
 • piątek
  25.05
 • sobota
  26.05
następne

Brak wyników

Czy matematyka rozwiązała już wszystko?
Matematyka to nauka bazująca na podstawowej, twardej jak skała logice, więc mogłoby się wydawać, że nie ma w niej już żadnych znaków zapytania. A jednak, choć żyjemy w erze Internetu czy eksploracji kosmosu, istnieją zagadnienia matematyczne,

które nie doczekały się rozwiązania.
Zastanów się nad tym: czy można umieścić na płaszczyźnie osiem punktów, robiąc to w taki sposób, by żadne trzy nie leżały na jednej linii, żadne cztery we wspólnym kręgu, a odległość między wszystkimi punkami była liczbą całkowitą? Z biegiem lat odkrywano, że można rozmieścić w taki sposób pięć, sześć, a nawet siedem punktów – co potwierdzono w roku 2007. Do dziś jednak nie udało się dokonać tej sztuki z ośmioma punktami... co nie znaczy, że jest to niemożliwe.
Inna zagadka: czy istnieje prostopadłościan, którego wszystkie boki i przekątne są wyrażone liczbami całkowitymi? Wbrew pozorom banalne pytanie, a w praktyce... nie wiadomo. Jeśli uważasz, że to problem zbyt abstrakcyjny, oto coś prostszego: po ilu niezamkniętych trasach może poruszać się skoczek szachowy po szachownicy? Wydaje się, że w epoce komputerów odpowiedź łatwo sprawdzić, ale w rzeczywistości jeśli ją odnajdziesz, trafisz do grona genialnych odkrywców.
Zapisz się na korepetycje z matematyki we Wrocławiu, a może w przyszłości będziesz w stanie zaproponować błyskotliwe rozwiązanie podobnego problemu. Oferty szybkiej i przystępnej nauki znajdziesz w portalu EduExplorer.pl.

rozwiń więcej